تماس با مشاوران فروش
چرا از نرم افزارهای حسابداری باید استفاده کرد

چرا از نرم افزارهای حسابداری باید استفاده کرد؟

دلایل استفاده نرم افزار حسابداری

امروزه استفاده از نرم افزار حسابداری در کسب و کارها و مدیران مالی و حسابداران کاملا رایج است.

درواقع امروزه مسئله مهم استفاده از یک نرم افزار مناسب و انتخاب بهترین نرم افزار متناسب با کسب کار مربوطه توسط مدیران مالی شده است.

دقت و سرعت نظارت بر سندها و صورت های مالی با استفاده از نرم افزار بسیار بیشتر شده و در نتیجه باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

از طرفی از دیگر دلایل استفاده از نرم افزارهای حسابداری و مالی الزام بیش از پیش سازمان امور مالیاتی نهادهای نظارتی جهت استفاده از نرم افرار حسابداری و است. هرچند که مزیت های نرم افزارهای حسابداری قدری زیاد است که حتی در صورت نبود الزامات سازمان های نظارتی استفاده از آنها یک امر واجب تلقی میشد.

 

نرم افزارهای حسابداری چیست؟

شاید همچنان برخی معتقد باشند تا زمانی که با سیستم دستی میتوانند نیازای خود را برطرف کنند دیگر نیازی به نرم افزار ندارند.

افرادی که با نرم افزارهای حسابداری آشنایی ندارند آنها را شبیه نرم افزارهایی مانند Exel میدانند. درصورتی که نرم افزارهای حسابداری انجام همه امور تخصصی حسابداری را به شکل ساده تر انجام میدهد.

درواقع با استفاده از آنها نیاز به دفاتر حسابداری حداقل یا بدون استفاده میشود و همه امور به صورت دیجیتال در اختیار قرار میگیرد که باعث میشود همه ثبت معاملات و صورت ها و گزارش گیری ها هم برای سازمان ها و نیز برای پیشرفت و پیش بینی کسب و کار بسیار ساده تر و دقیق تر و با نظم انجام شود که اینها هدف اصلی نرم افزار ها می باشد.

 

مزیت های نرم افزارهای حسابداری:

مزایای نرم افزار حسابداری

   1.  افزایش سرعت فرایندهای حسابداری اولین مزیت نرم افزارهای حسابداری:

در واقع در مرحه اول با افزایش سرعت محاسبات، سرعت فرایندهای حسابداری زیاد شده است. مسلما دلیل این است که کامپیوتر محاسبات را خیلی با سرعت بیشتر و همچنین اجرای محاسبات خودکار نیز تاثیر بسیار زیادی در این روند دارد.

در نتیجه مشکلاتی که در کارهای وقت گیر حسابداران که با گذاشتن وقت زیاد و بصورت فیزیکی آنها را انجام میدادند را رفع کرده است.

 

   2.  از مزیت های نرم افزار حسابداری دسترسی و نظارت آسان بر اطلاعات:

قبل از این در دفتر حسابداران پر از زونکن و دفاتر حسابداری بود و فرض کنید برای پیدا کردن یک سند بین همه این اسنادچه کار سختی است.

حال همه اسناد در نرم افزارهای حسابداری گنجانده میشوند و به راحتی میتوان بر هرکدام از آنها دسترسی داشت که این امر نه تنها باعث سهولت کار است، بلکه نظارت بر اسناد را نیز بسیار راحت کرده که برای مدیران بسیار مزیت خوبی است.

در نتیجه این امر باعث سهولت و سرعت حسابرسی نیز میشود.

 

   3.  دقت در محاسبات:

قطعا در انجام محاسبات عددی کامپیوتر و انسان قابل مقایسه باهم نیستن. در حالی که محاسبات با کامپیوتر نیاز به چک کردن ندارد، حسابداران باسابقه زیاد هم محاسبات خود را چندبار چک میکنند.

در نتیجه یک نرم افزار حسابداری با استفاده از محاسبات کامپیوتری اشتباهات را به حداقل و دقت اسناد را بسیار افزایش میدهد.

نکته قابل اهمیت این است که نرم افزاری که برخی از نرم افزارهای به دلیل ضعف در برنامه نویسی ممکن است خطا داشته باشد و گاها نتایج اشتباه نیز بدهند. که این موضوع با انتخاب یک برنامه حسابداری قوی و درست قابل حل است.

 

   4.  بالا بردن امنیت اسناد مالی:

مسلما وقتی اسناد به صورت کاغذ نگهداری میشوند امکان گم شدن، خرابی و اتفاقات دیگر هم وجود دارد، درصورتی که در نرم افزارهای حسابداری تمامی اطلاعات ذخیره میشود و میتوانید از آنها چند بکاپ داشته باشید.

علاوه بر آن حتی در برخی نرم افزارهای حسابداری امکان ذخیره اطلاعات روی فضای ابری را دارد.

نکته قابل توجه دیگر دسترسی به اطلاعات با سطح بندی امنیتی مختلف امکان پذیر است.

 

   5.  گزارش گیری آسان:

امکان گزارش کیری آسان و سریع به دلیل داشتن دسترسی به همه اسناد باعث میشود مدیران با در دست داشتن گزارشات متعدد بتوانند برای آینده کسب و کار خود تصمیمات بهتری بگیرند.

   6.  کاهش هزینه های نیروی انسانی:

همانطور که از مزایای نرم افزار حسابداری گفته شد و کارایی هایی که دارد، درصورت عدم وجود آن نیاز به نیرو انسانی برای انجام آنها میباشد که همین امر باعث هزینه های اضافی برای مجموعه است.

در نتیجه در بخش حسابداری هزینه های نیروی انسانی تا حد زیادی کاهش میابد.

 

در صورت نیاز به مشاوره رایگان برای انتخاب نرم افزار حسابداری با توجه به کسب و مار خود و کمک برای راه اندازی سیستم حسابداری در کسب و کار خود، می توانید با شرکت نرم افزاری شیز تماس بگیرید.